Estetik Ameliyatlar

Ameliyat Nasıl Yapılır?
Operasyon genel anesteziyle veya sedasyonla birlikte lokal anestezi altında gerçekleşir. İlk görüşmede bilgisayar üzerinde hastanın beklentileri doğrultusunda planlama yapılır. Burun estetiği sırasında solunumla ilgili problemler de düzeltilir. Ameliyat süresi, yapılacak işlemlerin detaylarına göre 1-1.5 saat sürer. Daha önce burun ameliyatı olanlarda süre uzayabilir. Estetik burun ameliyatlarında, önemli yeniliklerden biri tampon kullanılmamasıdır, burun içi örtüsü dikilerek, tampon baskısına gerek olmaması sağlanır. Nadiren, operasyon sonunda, sızıntı çoksa, nefes alıp vermeye izin veren, içinde küçük bir boru olan bir silikon splint kullanılabilir. Hasta bu delikten nefes alabilir. Burun estetiği ameliyatın bitiminde burun üstüne ince bir bant ve plastik bir kalıp yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası Bakım
Ameliyattan 3-4 saat sonra sulu gıda almaya başlanabilir ve ayağa kalkılır. Ertesi gün yumuşak gıdaya geçilir. Ameliyat sonrasında, genellikle 1 gece hastanede kalınması gerekir. Operasyon sonrası 2-3 gün ödemi azaltmak için yatak başının 45 derece yüksekte tutulması ve göz çevresine dondurulmuş göz maskesi önerilir. Ameliyattan 1 hafta sonra dikişler ve burun üstündeki plastik kalıp alınır. Ameliyat sonrası ilk 2 gün hafif morluk ve şişlik oluşur. 3. gün azalmaya başlar. 1. haftanın sonunda, kalıplar alındığında, morluk ve şişlikler hafif bir makyajla kamufle edilebilecek kadar azalmıştır. Bazı burunlar 6-8 hafta sonunda çok güzel görünmekle birlikte bazılarında şişlikler 1 yıl kadar devam edebilmektedir. Ancak 3-4 haftada genelde kimsenin dikkatini çekmeyecek duruma gelinir. Ameliyat sonrası 1., 3. ve 8. haftalarda kontroller gerçekleştirilir.

Hyalüronik asit normalde ciltte bulunan bir yapıdır. Hyalüronik asit içerikli dolgular, alerji problemi yaratmayan ürünlerdir. Enjekte edildiği bölgeye göre kalıcılık süresi değişmektedir.


Nerelere Dolgu Enjeksiyonu Yapılabilir?

 • Dudak ve burun arasında uzanan oluğa,
 • Kaş arasındaki kaş çatma çizgisine,
 • Göz çevresindeki kaz ayaklarına,
 • Dudak kenarındaki çizgilere,
 • Dudak kontürü ve hacimlendirilmesinde,
 • Yanak ve çene hacimlendirilmesinde,
 • Herhangi bir sebepten doku kaybı olan bölgelere yapılabilir.

Uygulama Öncesi

Ön hazırlık olarak uygulama yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanır.


Uygulama

Kırışıklığın derinliğine göre seçilecek olan dolgu maddesi, bölgeye doğrudan enjekte edilir.

Alın kişileri üzgün, yorgun ya da sinirli gösterebilir. Hastalar genelde bunu göz kapaklarıyla ilgili zannederler. Özellikle kaş düşüklüğünün çoğu zaman farkında olunmaz ve üst göz kapağındaki yığılmadan şikâyet edilir. Kaşların hafifçe yükseltilmesi ile üst göz kapağındaki yığılma azalıyorsa sorunun kısmen kaşların düşüklüğü ile ilgili olduğu düşünülür.

Alın ve Kaş Estetiği İşlemi Nasıl Yapılır?
Alın germe ile hedef; kaşın dış kenarını kaldırmak, alın çizgilerini kaybetmek ve kaş çatmayla oluşan iki kaş arası dikey oluklaşmayı yok etmektir. Burada hastanın ihtiyacına göre işlem daraltılabilir. Yani sadece kaşın dış kısmının kaldırılması veya sadece kaş arası oluklaşmanın kaybedilmesi gibi…

Basit ve etkilidir. Bir diğer işlem, minimal girişimler arasında sayılan bir dikiş halkası ile kaşın kaldırılması işlemidir. Lokal anestezi altında uygulanabilir. Saçlı deri ile kaş arasında bir halka biçiminde yerleştirilen kalıcı bir iplik, kaşın daha yukarıda bir pozisyonda kalmasını sağlayabilir. Bu teknik güvenli bir teknik sayılmaz ve tekrarlanması gerekebilir. Ancak, basit olduğu için bazen tercih edilmektedir. Kaşın sadece kuyruk bölümünün yükseltilmesi gerekiyorsa en çok tercih ettiğim yöntem, saçlı deri içinde yaptığım 2,5-3 cm’lik bir kesiden cerrahi olarak kaşın kuyruk bölümünün serbestleştirilmesi ile daha yüksek bir noktada tespit edilmesidir. Şakak bölgesindeki kasın zarı tespit edilmesi için kullanılır. Yöntem basit, pratik ve cerrahi özellikleri nedeniyle etkili ve genellikle kalıcıdır.

Kaşla birlikte tüm alında yaşlanma bulguları varsa ve gevşemişse tercihim endoskopik alın germe tekniğidir. Bu teknikte, yaklaşık 3-4 mm’lik bir kamera yardımı ve ince cerrahi aletlerle saçlı deride açılan küçük kesilerden girilerek tüm alın serbestleştirilir, sağlam ve daha yukarı bir noktada tespitler yapılır. Bu işlem kaş arasında derin çizgilere yol açan kasların zayıflatılmasına imkân verir.

Kaş Kaldırma ve Alın Ameliyatlarında Anestezi Nasıl Uygulanır?
Sadece kaş kaldırma lokal anestezi ve sedasyonla, tüm alın germe ise genel anestezi ile yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Bakım
Diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi başın 45 derece yukarıda tutularak yatılması ve bölgeye yapılacak soğuk uygulamasıdır. Gözleri kuruluktan korumak için nemlendirici merhem kullanılır. 2. gün banyo yapılabilir. 1 ve 2 hafta sonra saçlı derideki dikişler alınır.

Boyun estetiği tek başına yapılabileceği gibi yüz germe ameliyatı sırasında da yapılabilir. Deride bollaşma, sarkma oluşabileceği gibi boyun kası liflerinde bant oluşumu, ayrışma gibi sorunlarda boyun deformitelerine yol açabilir. Genellikle yüzü boyundan ayıran hatta keskinlik ve açı kaybı, yanak dokusu ile boyun yumuşak dokusunun birbirine karışması, boyun öne eğikken sarkma ve gevşekliğin daha belirgin hâle gelmesi nedeniyle başvurulur. Kilo alımına bağlı gıdı bölgesinde yağ birikimi de mevcut olabilir.

Boyun Estetiği Teknikleri Nelerdir?
Sorun sadece yağlanma ise lokal anestezi veya sedasyonla birlikte; lokal anestezi altında boyuna vakumla yağ alma (liposuction) işlemi yapılabilir. İşlem sonrası istirahat gerekmez. 3-4 günlük bir bant uygulaması bölgedeki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Sonucun tam olarak alınması 4 haftayı bulur.

Çene altı açıyı belirginleştirmek için çene altı kısa kesi yapılarak germe yapılabilir. Çıkarılabilecek deri fazla değilse, boyunda gerekli kas ve deri altı çalışmalarını yapmak için kesiyi kısa tutmak mümkündür.

Kısa izli teknikte kesi sadece kulak önündedir. Bu teknik boyun derisinde çok az fazlalık olan genç hastalarda yararlıdır. En önemli avantajı kesinin küçük olmasına bağlı izin az, iyileşmenin hızlı olmasıdır.

Boyunda klasik germe 50-60 ve 70li yaşlarda, boyunda cilt altı dokuların estetik görünümü bozan sorunların yanı sıra belirgin bir deri fazlalığı olan kişilerdir. Bu durumda kulak önü ve arkasında dolaşan klasik bir kesi yapılır. İyileşme süreci ameliyat sonrası gerginlik ve ödem biraz daha uzundur. Buna rağmen 1 hafta içinde genellikle günlük hayata dönüş mümkündür.

Ameliyat Sonrası Bakım
İlk gün hastanede geçirilir ve birkaç gün baş yüksek kalacak şekilde istirahat edilir. Drenler 1. gün çekilir ve 2. gün duş alınabilir. Dikişler ise 7. gün alınır.

Hastamız ameliyat sonrası 1 haftada kabul edilebilir bir görünüm kazanırken; 2. hafta makyajla iyi, 3. gün normal sosyal hayata döner.

Yüz germe ameliyatlarının nedeni, yüz dokusunun sarkması ve incelmesidir (atrofisi). Kırışıklıklar, güneş hasarları, çizgiler-lekeler deri soyma yöntemleri ve cilt bakımları ile düzeltilebilir. Hastalar genetiğe, iskelet desteğine ve çevresel etkilere bağlı olarak farklı yaşlanma paternleri gösterirler. Yüz germe ile yaşlanma belirtileri; sarkan yanak dokusu, derinin yaygın gevşekliği, dudak çene bölgesindeki oluklaşma, gıdı ve boyunda hatlar düzeltilebilir. Yüz yaşlanma ile dikdörtgen görünümü alır. Yüz germe ile kalp şekline dönüş sağlanır.

Orta Yüz Estetiği Ameliyatları Kimlere Uygulanır?
Sadece orta yüzü (burun, göz çevresi ve ağız köşesi) etkileyen sorunları olan kişilere uygulanabileceği gibi, yüz ve boyunun genelini etkileyen sorunları olan ve daha geniş cerrahi tekniklerin kullanılacağı kişilerde ek bir işlem olarak planlanabilir.

Orta Yüz Estetiği Ameliyatları Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?
1 haftada ödem ciddi anlamda iner ve kabul edilebilir bir görüntüye kavuşulur. 7. gün dikişler alınır.

Kulak gelişimi, vücudun diğer dokularından farklı olarak 6 yaş civarında erişkin boyutlarının %90’ına ulaşır. O nedenle, 6 yaşından itibaren kulağın deformiteleri ve estetik sorunlarının giderilmesi mümkündür.

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?
Lokal anestezi, sedasyonla lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Soruna uygun olarak genellikle kulak arkasında yapılan bir kesi ile kıkırdak şekillendirilir, kafa tabanından uzaksa yaklaştırılır. Kulak memesi büyükse küçültülebilir. İşlem bittiğinde, kulakları saran hafif bir sargı yapılır. 4. gün sargı açılır ve duş yapılmasına izin verilir. 3 hafta kadar geceleri bir bantla kulak korunur. İlk haftalarda biraz şişlik ve hassasiyet olabilir. Gündelik hayata dönüş ise oldukça hızlıdır.

Kepçe Kulakta Tedavi Zamanlaması Nedir?
6 yaş, kulak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı bir yaştır. 6 yaşında bu ameliyatlar yapılabilir ve böylece çocuğun okulda arkadaşları tarafından alay konusu olması önlenebilir. Daha ileri yaşlarda da bu ameliyatın yapılmasında herhangi bir engel yoktur.

Çene ucunun ofis şartlarında büyütülebilmesi uzun etkili dolgulardan biriyle yapılabilir. Genellikle hidroxyapatite-calcium kristalleri içeren (Radiesse) bir dolgu planlandığı miktar ve biçimde enjekte edilir. Etkisi 18-24 ay sürer. İlk günlerde sertlik ve hassasiyet gibi bulgular olabilir.

Çene Ucuna Yağ Enjeksiyonu
Çene ucunun vücuttan liposuction yoluyla alınan yağ dokusunun enjeksiyonu ile büyütülmesi ve şekillendirilmesi mümkündür. Alınan yağ santrifüj edilerek çene ucuna enjekte edilir. Hafif bir çene ucu büyütülmesi hedefleniyorsa uygulanabilir.

Çene Ucu Protezleri
Özel silikon protezler çeşitli şekil ve boyutlarda, çene ucunun büyütülmesinde, şekillendirilmesinde kullanılabilir. Genellikle ağız içinde küçük bir kesi ile protezin çene ucunda yerleştirileceği cep hazırlanır. İstenilen boyut ve şekilde protez seçilerek yerleştirilir. Çene ucu dışında, çene yan kenarlarının genişletilmesi için tasarlanmış protezlerde mevcuttur. Bunların kullanımı da çene ucu protezleri gibidir. Genel anestezi altında yapılır.

Yaşlanma ile cilt altı dokuda atrofi (kayıp) ve hacim kaybı olur. İnce kanüllerle verilen yağ doğal görünümlü yüz ve vücut konturu sağlar. Önceden düşünülenin aksine yağın uzun ömürlü olduğu kabul edilmiştir.

Yağın Elde Edilmesi
Karın ve uyluk üst iç kısım en uygun alanlardır. Bu bölgelerde yeterli yağ yoksa kasık üzeri, ön ve yan uyluk, dizler ve kalçadır. Saf yağ dokusu elde etmek için alınan yağ özel işlemden geçirilir.

Ameliyat Sonrası Bakım
Yağ uygulamasından sonra bu bölgede çok fazla şişlik olacaktır. 2-4 hafta içerisinde normal hayata dönülebilir. Şişliklerin en aza indirilmesi için baş 45 derece yukarıda yatılması, soğuk uygulama ve elastik sargı yapılır.

Meme büyütme ameliyatlarında günümüzde en çok kullanılan yöntem, göğüslerin arkasına silikon implantlar yerleştirmektir.

Kullanılan silikonlar kişiye özel boyutlarda tasarlanmaktadır.

Genel olarak meme büyütmede korkulan iki konu vardır. Birincisi “Silikon kanser yapar mı?” diğeri de “Emzirmeye engel olur mu?” sorularıdır. Silikonun kansere neden olmadığına dair çok sayıda yayın vardır. Ayrıca silikon kas veya meme dokusu arkasına yerleştirilir ve süt bezlerine zararı olmaz.

Ameliyat Nasıl Yapılır?
Ameliyat genel anestezi altında olmaktadır ve ortalama 1 saat sürmektedir. Protezin yerleştirilmesi için 4-5 cm boyutta kesi yapılır. Bu kesi meme altı, meme başı çevresi ve koltuk altına yerleştirilebilir. Hastanın meme yapısına göre meme altına veya kas altına protez yerleştirilir.

Normal Yaşantıya Dönüş
1 gün hastanede yatırılır. Ağrı kesicilerle ağrılar dindirilir. 5-6 saat içinde ayağa kalkılabilir. 1 hafta sonra hastalara masaj önerilir.

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif bir cerrahi yöntemidir. İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir ve kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fiziksel aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olabilir. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır ve yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olurken kişinin yaşamı kolaylaştırılır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?
Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2-2,5 saat sürer. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalır. Buna ek olarak uygulanan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde bir iz daha kalır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uydurulur. Ancak son zamanlarda uygulanan cerrahi teknik ile meme kıvrımı bölgesindeki izi ortadan kaldırmıştır. Sadece meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4.5-5 cm kadar bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir ve zamanla belli belirsiz hâle gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası hemen sütyen giydirir. Hastanede 1 gün kalınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Normal Yaşantıya Dönüş
Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren kişinin ruh sağlığını düzelten ve yaşama daha bağlı hâle getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır.

Estetik meme dikleştirme ameliyatında sarkık meme dokusu yeniden şekillendirilir ve fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer. Sarkıklığın derecesine göre değişik şekillerde iz kalır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalması kaçınılmazdır. Meme başı çevresinden kesi yapılarak bir meme dikleştirme ameliyatı uygulanırsa meme başı etrafındaki iz daha belirgin olabilir. Diğer meme dikleştirme ameliyatlarında meme başı etrafında ize ek olarak meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru uzanan 4-5 cm uzunluğunda bir iz olabilir. Uygun hastalarda sadece meme protezi konarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir. Bu takdirde ameliyat izi sadece meme başının kahverengimsi derisi ile göğüsün beyaz derisi ile olan birleşme yerine gizlenir ve minimal olur. İz bırakmayan meme dikleştirme ameliyatı yoktur. Ancak bu izler başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hâle gelen izlerdir.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyatta sütyen giydirilir. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 1 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargı açılır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Normal Yaşantıya Dönüş
Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten ve yaşama daha bağlı hâle getiren bir ameliyattır.

Meme asimetrisinde büyük ve sarkık meme için küçültme veya dikleştirme, küçük olan için silikon meme protezi ile büyütme yapılır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyatta sütyen giydirilir. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 1 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargı açılır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Normal Yaşantıya Dönüş
Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Meme ucu doğuştan veya sonradan içe çökük olabilir (inverte). Bu durumda meme ucunun çöküklük derecesine göre farklı işlemler yapılır. Lokal anestezi altında yapılır ve aynı gün taburcu edilir.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Pansuman 1 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün meme ucunun geri yapışmaması için özel bir pansuman açılmadan bırakılır.

Normal Yaşantıya Dönüş
Ertesi gün normal hayata dönülebilir.

Jinekomasti erkeklerde memelerin olması gerekenden daha fazla büyük olmasıdır. Meme başı içinden kesi ile fazla meme dokusu çıkarılır ve ardından keskin bir hat oluşmaması için etrafına liposuction uygulanır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1-1,5 saat sürer. Meme etrafına elastik bandaj ile baskılı pansuman uygulanır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Pansuman 1 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 4 hafta elastik bandaj ile baskı kullanılır.

Normal Yaşantıya Dönüş
Hasta 2-3 gün içinde işine dönebilir. 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-6 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır.

Vakum cihazı çalıştırılır, kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut konturu ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder.

Son 10 yıldır uygulanmakta olan teknikler ile Iiposuction vücut kontur düzeltimindeki vazgeçilmez yerini almıştır. Amaç zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Günümüzde emniyet sınırı değişik kaynaklarda 2,5- 4,5 litre olarak kabul edilmektedir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?
Ameliyat, hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok sınırlı küçük alanlarda sadece lokal anestezi uygulanabilir. Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasında sürer. Kanül giriş delikleri genellikle dikilmez veya 1-2 dikiş konur. Bazen kanül delikleri kullanılarak alanlara özel ince borular (diren) konur, bu içeride biriken serumu boşaltmaya yarar. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün veya 24 saat sonra hastaneden çıkmak mümkündür.

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı oldukça azdır ve ilaçlarla giderilebilir. Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır ve hastaya özel korse giydirilir. Ameliyat sonrası hastaya pansuman yapılır. Hasta korse giymeye 5-6 hafta devam eder. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Şişlikte karıncalanma ve yanma hissi olabilir. Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hâle gelir .

Yağ enjeksiyonu bir yerden alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yere verilmesidir. Alınan yer genellikle karın bölgesidir. Verilen yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam ederler orada bir dolgu maddesi görevi görürler. Bu işlemin başarılı olması tamamen kullanılan aletlere ve tekniğe bağlıdır. Yağlar sıklıkla yüz bölgesinde kullanılıyor. Dudakları kalınlaştırmak, ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacıyla bir miktar yağ verilebilir.

Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, daha önce yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da sıkça kullanılır. Ayrıca bazı kazalardan sonra da bu işleme başvurulabilir.

Ameliyat Sonrası
İşlemden sonra yağ verilen yerde şişlik olacaktır. Bu birkaç gün sürer. Hasta aynı gün evine gidebilir, şişliklerden rahatsız değilse ertesi gün işine dönebilirsiniz. Spora da ameliyattan bir hafta sonra başlanılabilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı

 • TAM KARIN GERME AMELİYATI (ABDOMİNOPLASTİ)
 • KISMİ KARIN GERME AMELİYATI (MİNİ-ABDOMİNOPLASTİ)

Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı, karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı cerrahi girişimdir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelse de ameliyata bağlı iz kalıcıdır. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti, vücut konturu düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?
Genel anestezi altında yapılır. Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-3 saat, kısmi abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa burası takviye edilir ve fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir ya da iki tüp, deri altına yerleştirilebilir.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?
İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-2 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir. İzlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Alternatif Tedaviler Nelerdir?
Vakum eşliğinde yağ alınması eğer iyi kalitede gergin bir cilt, sınırlı yağ birikimi varsa ve karın duvarı sağlamsa normal ağırlıktaki kişilerde alternatif olarak düşünülebilir. Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz.

Sonuca katkısı olacak işlemler?
1 ay sonra karın kaslarını için egzersizler, LPG ve beslenme alışkanlığının düzeltilmesi iyi bir sonuç için en etkili yöntemlerdir.

Bu ameliyatta karın germe ameliyatına benzer bir şekilde uyluk ve kalça bölümlerinde sarkmış ve gevşemiş olan deri ve yağ dokusu çıkartılır. Bu bölgeler gerginleştirilip düz bir şekle getirilir.

Anestezi
Bu ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Sonrası Bakım
Hasta bu ameliyattan sonra 2 veya 3 gün hastanede kalır. Ameliyat yerlerinde ilk başlarda bir rahatsızlık hissi veya ağrı hissi olacaktır ve bu verilen ağrı kesicilerle giderilecektir. İlk başlarda yürümek ağrılı olacaktır fakat birkaç gün içinde ağrılar büyük ölçüde azalacaktır. Hasta ameliyattan 48 saat sonra duş alabilir. İlk iki hafta aktiviteleri sınırlı olacaktır. Günlük aktivitelere ikinci hafta içinde yavaş yavaş dönülebilir. Fakat spor aktivitelerine katılmak ilk iki ay içinde mümkün değildir, iki aydan sonra hasta spora başlayabilir.

Yaşlılık, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişiler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle her hasta ayrı değerlendirilmelidir. Kol germe ameliyatı (Brachioplasty) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, meme küçültme veya büyütme ve bacak germe) ile birlikte de yapılabilmektedir.

Yara izi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi kol germe ameliyatı sonrasında da genişlik ve kabarıklık açısından kişiler arasında farklılık gösterir. Ameliyat sonrası yara izini minimuma indirmek için ameliyat bölgesine kortikosteroidli kremlerle masaj yapılması önerilir, gerekirse silikon yaparak kullanılır.

Ameliyat İşlemleri
Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction (vakum ile yağ emme) ile başarılı sonuç elde edilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı varsa liposuction tek başına yetersiz olacaktır. Bu gibi durumlarda kol germe ameliyatı yapılmalıdır. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatta kol iç ve arka kısmına (sarkık bölgede) elips şeklinde bir kesi yapılarak sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu eksize edilir. Aynı seansta gerekir ise kolun diğer bölgelerine liposuction'da yapılır.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?
Hastanede 1 gün kalınır. Ertesi gün pansuman değiştirilir ve 4 hafta özel korse giydirilir. Kolları fazla aşağı sarkıtmamak el ve kolda oluşabilecek ödem için önerilirken, ameliyat sonrası ilk 1. hafta hasta normal hayatına dönebilir.

Genital Bölgede Rahatsız Edici Durumlar Nelerdir?
Mons pubis kabarıklığı: Liposuction ile düzeltilir. Labium majör (dış dudak) hacim kaybı: Yağ enjeksiyonu ile hacim verilir. Labium minör büyüklüğü ve sarkması: Cerrahi işlemle fazla doku çıkarılır.

Foliküler Ünite Transplantasyonu
Klasik saç ekimi tedavisidir. Bu yöntemde ensenin biraz üzerinden sağlıklı ve dökülmeme özelliği taşıyan saç kökleri iki kulak arasından yaklaşık 20×2-2,5 cm ebatlı alınan saçlı deriden mini mikrogreftler hâline getirilerek oluşturulur. Seyrek ve saçsız alanlara tek tek ekilir. Saç kökleri alındıktan sonra bu kısım estetik bir görünümde kapatılır. Bu kısımda sadece çizgi şeklinde ince bir iz kalır. Bu yöntemde tek seansta 3.000-8.000 civarında saç teli (1.500-3.000 greft) ekilmektedir. Bu sayı bir seans için çok iyidir ve tek seferde açıklık çok geniş değilse tamamen kapanır. Tek seansta ortalama 3.000-8.000 (1.500-3.000 greft) saç telinden fazla ekmek mümkün değildir. Kafanın arkasından alınabilecek dokunun bir limiti vardır. Bu sayının üzerinde söylenecekler gerçekçi olmayacaktır. Bu klasik yöntemde 6 ay ara ile 2, en fazla 3 seans ile ekim yapılabilmektedir. Operasyon 3-4 saat kadar sürmektedir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu
FUE yönteminde ise saçlar yine aynı alandan alınır. Yani ensenin biraz üzerinden, iki kulak arasında kalan sağlıklı ve dökülmeme özelliği taşıyan alandan alınır. Fakat burada saçın alınma şekli farklıdır. Saçlar ucu 0,6-1 mm çaplı olan micro motor punch aleti ile alınır. Alınan her 0,6-1 mm çaplı doku içindeki saç teli sayısı bir, iki veya üç civarında olabilir. Bu yöntemde bir günde 5.000-10.000 (2.000-3.500 greft) saç teli nakledilebilir. İşlem 6 ay arayla uygulanabilir. Seansların sayısı saç kökü nakli sayısına ve kişinin saçsız veya seyrek olan alanının büyüklüğüne bağlıdır. Bir seansta klasik yöntemde 300-8000 saç teli nakledilebilirken, FUE yöntemiyle ekim yapıldığında 2.000-10.000 saç teline kadar nakledilebilir.

FUE Yönteminde Saçlar Tek Tek Alınır.
FUE yönteminde saçlar tek tek alındığından günlük işlem süresi 4-8 saat almaktadır. FUE yönteminin belirgin olan üstünlüğü arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmaması ve cerrahi bir müdahale gerektirmemesidir. Saçını çok kısa kestirip kullanmak isteyen kişiler açısından bunun önemli olduğu göz önüne alınmalıdır. Ayrıca operasyon sonrasında ağrı ve dokuda his kaybının olmaması da bu yöntemin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Her iki yöntemde de ilk ekilen saçlar birinci ayın sonunda dökülüp, ekimden 2-3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar. Ensenin biraz üzerindeki kalıcı saçlar kullanıldığından dökülme ihtimali yoktur.

Saç mezoterapisi, klasik anlamda bilinen mezoterapinin saçlı deriye uygulanması işlemidir. Sadece saçlı deri değil; kaşlar, favoriler, bıyık ve sakal bölgesine de mevcut olan kılların yapısını güçlendirmek için mezoterapi yapılabilir. Saç mezoterapisinden, kıl bulunan bütün alanlara yapılan ve foliküler ünitenin gücünü artırmaya dönük tedavilerin tümü anlaşılmalıdır.

Saç mezoterapisinin temeli, ilgili bölgeye özel olarak hazırlanmış bir ilacın enjektör ve tercihen mezoterapi tabancası yardımı ile zerk edilmesidir. Sorun çoğunlukla saç dökülmesi veya saçların olması gerektiğinden daha zayıf olmasıdır. Mezoterapi uygulanan saçlı deri bölgesi bu sayede hem daha fazla kanlanır hem de ilaçların yardımı ile elde edilen bu etki uzun bir zamana yayılır.

Saç Mezoterapisi Kimlere Yapılabilir?

 • Saç dökülme sorunu yaşayanlar,
 • İnce telli ve hacimsiz saçlara sahip olanlar,
 • Saçlarının cansızlığından rahatsız olanlar,
 • Saçlarının parlaklığını kaybettiğini düşünenler,
 • Ailesinde kellik sorunu olan potansiyel hastalar
 • Saç ekimi yaptıranlar,
 • Kaş, favori, bıyık, sakal bölgelerinde dökülme sorunu yaşayanlar,
 • Çok sık fön çektiren, boya yaptıranlar.

Her iki yöntemde de ilk ekilen saçlar birinci ayın sonunda dökülüp, ekimden 2-3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar. Ensenin biraz üzerindeki kalıcı saçlar kullanıldığından dökülme ihtimali yoktur.